Menu główne

Nowość! Teraz między Ogrodami Tematycznymi Hortulus i Ogrodami Hortulus Spectabilis będzie kursował bus firmy AirBus.

Bus kursuje co 15 minut. Pierwszy AirBus odjeżdża spod Ogrodów Tematycznych Hortulus o 11:00.


26 lipca 2017

Śr

faza 1

07:40 21:17

panna 

korzen

Dni w znaku Panny są idealne do wszelkich prac związanych z sadzeniem lub przesadzaniem. To dobry czas na pielenie, koszenie i wszelkie prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Zamontujmy pojemnik na deszczówkę. Woda taka jest najlepsza dla roślin – nie zawiera szkodliwych soli wapnia.

25 lipca 2017

Wt

faza 1

06:26 20:48

panna 

korzen

Ostatni termin na nawożenie roślin w ogrodzie nawozami azotowymi. Po tym terminie rośliny mogą dostatecznie nie zdrewnieć i nie zdążą przygotować się do zimowania, przez co mogą zmarznąć. Później stosujemy jedynie nawozy potasowo-fosforowe, tzw. jesienne, dotępne w centrum ogrodniczym.

24 lipca 2017

Pn

faza 1

05:11 20:14

lew 

owoc

Wybierz się na spacer do sadu i rozejrzyj się czy gatunki, które jeszcze nie owocowały nie są porażone przez szkodniki i choroby. Jednocześnie możemy pozbierać wczesne odmiany jabłek. Zbieramy ogórki do kiszenia i konserwowania.

23 lipca 2017

Nd

faza 0

03:59 19:33

lew


niepodlewanie 

owoc

Po zbiorze malin wycinamy owocujące pędy tuż przy ziemi, a młode odrosty przecinamy pozostawiając 8-10 szt./mb. Przycięte w nowiu będą intensywnie odrastały i dadzą obfite plony w przyszłym roku.

22 lipca 2017

So

faza 7

02:51 18:43

rak


podlewanie 

kwiat

Dobry dzień na cięcie żywopłotów oraz krzewów, które przekwitły. Warto też skosić trawnik, szczególnie taki, który ucierpiał podczas wiosennych i letnich upałów. Przycięte w ostatnich dniach rośliny domowe i balkonowe warto intensywnie zasilić nawozami stymulującymi kwitnienie oraz podlać.

21 lipca 2017

Pt

faza 7

01:53 17:45

rak


podlewanie 

kwiat

Dzielimy i rozsadzamy do ziemi zmieszanej z nawozami wieloskładnikowymi byliny, które kwitły wiosną: zawciągi, żagwiny, pierwiosnki. W nowiu i tuż przed nowiem karpy bylin są silne i podział w tym czasie zapewni ich najlepszą
regenerację i silne rozrastanie się.

20 lipca 2017

Cz

faza 7

01:04 16:36

bliznieta


niepodlewanie
 

kwiat

Zwalczamy choroby i szkodniki, jeżeli takie występują w naszym ogrodzie. Ścinamy kwiaty na suche bukiety oraz zioła np.: bazylię, melisę, estragon, lubczyk i majeranek. Bezpośrednio przed kwitnieniem zawierają najwięcej
olejków eterycznych.

Opis kalendarza

dzień tygodnia faza Księżyca wchód i zachód Księżyca znak zodiaku Księżyca podlewanie znak roślinny propozycje prac ogrodowych na dany dzień

Faza Księżyca

Uzależnienie prac w ogrodzie od faz Księżyca i jego pozycji w znaku zodiaku może przynieść niespodziewanie korzystne efekty. Krążący wokół Ziemi Księżyc wywiera wpływ na obieg wody w przyrodzie. W wyniku przyciągania wywołuje zjawiska odpływów i przypływów mórz. Komórki roślinne zbudowane są w 90% z wody, która podlega tym samym wpływom co wody mórz i oceanów. Księżyc przybywający wznosi więc soki roślin ku górze, dlatego owoce i warzywa zebrane w tym czasie, doskonale się przechowują. Księżyc ubywający powoduje, że krążące soki w roślinie oraz woda, którą ona pobiera, pozostają w jej części podziemnej. Podobnie jak Słońce, Księżyc wędruje nad horyzontem, z tą jednak różnicą, że ta wędrówka Słońca wynosi rok, a Księżyc wędruje w cyklu 28 dniowym.

Znak Roślinny

Oznaczone tymi znakami dni sprzyjają rozwojowi roślin, których plonem mają być odpowiednio: liść, owoc, kwiat, korzeń.


NÓWNÓW - Księżyc całkowicie niewidoczny, znajduje się miedzy Ziemią a Słońcem. Okres ten trwa 2-3 dni, a jego moment kulminacyjny - czas najsilniejszego oddziaływania - przypada na dzień, który w kalendarzu oznaczony jest czarnym dyskiem. W czasie nowiu następuje wzmożony wzrost korzeni. Jest to dobry czas na sianie i sadzenie roślin wolno kiełkujących. Przycinanie roślin liściastych i koszenie trawników, gwarantuje ich wzmożony wzrost i szybką regenerację.

KSIĘŻYC PRZYBYWAJĄCYKSIĘŻYC PRZYBYWAJĄCY - faza Księżyca od nowiu do pełni, trwająca ok. 13 dni. Jest to najlepszy czas do siania i sadzenia roślin wieloletnich, również dobry moment na przesadzanie drzew owocowych, ścinanie zrazów i szczepienie drzew owocowych. Korzystne jest zbieranie ziół, warzyw liściowych, kwiatów i owoców.

PEŁNIAPEŁNIA - Księżyc całkowicie widoczny, zaznaczony w kalendarzu okręgiem. Okres ten przypada na połowę miesiąca księżycowego, ok. 13-14 dnia. W tym czasie na Ziemi daję się odczuć działanie pewnej siły nieobojętnej dla żywych organizmów i wód. Pełnia to najlepszy czas na zbieranie ziół, gdyż mają wtedy większe właściwości lecznicze. Koszone w tym czasie trawniki wolniej odrastają, jednak nie jest to najlepszy okres na przycinanie innych roślin, sianie i nawożenie.

KSIĘŻYC UBYWAJĄCYKSIĘŻYC UBYWAJĄCY - faza Księżyca od pełni do nowiu, trwająca 13-14 dni. Jest to najlepszy czas do siania, sadzenia i przesadzania roślin cebulowych i bulwiastych. W tym okresie korzystne jest też zbieranie roślin korzeniowych, bulwiastych i cebulowych. Gdy Księżyca ubywa, rośliny potrafią najlepiej chłonąć i pobierać wodę, to korzystny czas na nawożenie i podlewanie roślin. W tym czasie rośliny nie kumulują nadmiernej ilości pierwiastków chemicznych, a przyswajają tylko tyle, ile są w stanie spożytkować.


baranBARAN - znak umiarkowanie gorący, suchy i bezpłodny. Księżyc w Baranie - pora uprawy gleby, oprysków, pielenia, zbioru owoców i roślin okopowych oraz ścinania kwiatów. Sadzimy rośliny, które szybko rosną i od razu nadają się do spożycia (rzodkiewka, szczypior, pomidory, sałata). Przy Księżycu przybywającym możemy szczepić drzewa, natomiast przy Księżycu ubywającym można przycinać drzewa i krzewy owocowe.

byk BYK - znak umiarkowanie ciepły i suchy. Księżyc w Byku - sadzimy rośliny okopowe (ziemniaki, buraki, marchew), rośliny cebulowe (cebula, czosnek), rośliny motylkowe (fasola, groch). Księżyc w Byku wpływa na wzrost i odporność kwiatów, cebul (mieczyków, tulipanów, hiacyntów). Dobry czas na sadzenie drzew i krzewów. Wszystkie rośliny, w tym znaku, rosną powoli, będą trwałe, a zebrane plony nadają się do robienia zimowych zapasów. Znak korzystny do walki ze szkodnikami pojawiającymi się w ziemi oraz nawożenia roślin o słabo rozrastających się korzeniach.

bliźniętaBLIŹNIĘTA - znak ciepły, wilgotny i płodny. Księżyc w Bliźniętach - znak bardzo korzystny do sadzenia i siania wszystkiego, co powinno się wić i piąć w górę, natomiast niekorzystny do ogólnego przesadzania lub sadzenia innych roślin. Można jednak siać kwiaty, ścinać zioła, zbierać kwiaty, usuwać zbędne rośliny lub ich pędy. Warto nawozić rośliny, które nie chcą rozkwitnąć.

rakRAK - znak ciepły, wilgotny i płodny. Księżyc w Raku - pora pomyślna na sadzenie, przesadzanie, nawożenie i szczepienie. Sprzyja obfitym plonom warzyw, które nie są przeznaczone do długiego przechowywania (pomidory, arbuzy itp.). Kwiaty posadzone w tym okresie szczególnie dobrze się rozwijają i obficie kwitną (róże, mieczyki, piwonie), podobnie jak zioła i rośliny lecznicze. Najlepsza pora do sadzenia drzew owocowych. Niekorzystne jest jednak siać i sadzić rośliny, które mają się piąć w górę oraz przycinać drzewa i krzewy owocowe (szczególnie przy Księżycu przybywającym). Warzywa zebrane w tym okresie nie nadają się do przechowywania i magazynowania.

lewLEW - najbardziej gorący, suchy i bezpłodny znak. Księżyc w Lwie - pora sadzenia drzew i krzewów ozdobnych, pielenia, przycinania oraz usuwania zbędnych korzeni i pędów, wyrębu drzew. Zaleca się koszenie trawników i łąk, aby spowolnić wzrost traw. Dobry czas na ścinanie kwiatów i zbiór ziół. Korzystny czas na sianie traw i zbóż, natomiast niekorzystne w tym okresie jest stosowanie nawozów, plewienie chwastów i kiszenie kapusty, ponieważ kapusta wysycha.

pannaPANNA - znak umiarkowanie wilgotny, chłodny, mało płodny. Księżyc w Pannie - zalecane jest sadzenie, przesadzanie i sianie. Ziemia pomaga rosnąć i kwitnąć. Dobry
czas do sadzenia drzew, które mają rosnąć wysoko oraz do sadzenia drzew i krzewów żywopłotowych, które mają rosnąć szybko (nie zaleca się sadzenia drzew owocowych). Wczesną wiosną i późną jesienią możemy przesadzić stare drzewa. Znak bardzo korzystny do przesadzania roślin pokojowych i balkonowych. Gdy Księżyca w tym znaku przybywa, można siać trawę. W znaku Panny niekorzystnie jest siać sałatę, gdyż posiana lub posadzona w tym okresie „strzela” w górę, nie tworząc główek. Gdy Księżyc jest w znaku Panny unikajmy zbierania, konserwowania, magazynowania. Dżemy i marmolady przygotowane w tym okresie pleśnieją.

wagaWAGA - znak ciepły, umiarkowanie wilgotny i produktywny. Dni w Wadze są dniami kwiatów. Jest to znak neutralny, można pod jego wpływem wykonywać wszystkie prace ogrodzie, ich wyniki nie okażą się ani szczególnie dobre, ani szczególnie złe. Korzystny czas na sianie, sadzenie, nawożenie (szczególnie kwiatów i ziół), zbieranie bulw i nasion do przechowywania.

skorpionSKORPION - znak ciepły, umiarkowane, wilgotny i produktywny. Księżyc w Skorpionie - dobra pora na sadzenie, sianie i pielęgnowanie ziół, warzyw i owoców przeznaczonych do długiego przechowywania. Korzystny czas na sadzenie roślin doniczkowych, które szybko się rozwijają i obficie kwitną. Warto nawozić kwiaty (ale nie warzywa), podlewać i siać warzywa liściaste. Przy księżycu przybywającym jest najlepszy okres do zwalczania ślimaków. Szczególnie w tym okresie nie powinno się przycinać drzew i krzewów, nie należy ścinać drzew z wykorzystanie na deski, gdyż istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się korników. Ostrożnie należy stosować wszelkie nawozy sztuczne i preparaty chemiczne, gdyż możliwe jest wtedy „przypalenie roślin”.

strzelecSTRZELEC - znak ciepły, umiarkowanie suchy i mało produktywny. Księżyc w Strzelcu - pora na sadzenie szybko i wysoko rosnących warzyw (fasola, groch, chmiel). Przy Księżycu ubywającym dobry okres na przycinanie drzew i krzewów owocowych. Dobry czas do siania traw oraz takich roślin jak cebula, czosnek, papryka. Korzystna pora na zbiór warzyw i owoców, ścinanie kwiatów oraz zbiór nasion, natomiast niekorzystny okres do przekopywania, pielenia chwastów, które w tym czasie bujnie i szybko się rozrastają.

koziorożecKOZIOROŻEC - znak suchy, umiarkowanie chłodny i obfity. Księżyc w Koziorożcu - sadzenie i sianie warzyw zimowych oraz korzeniowych. Przy Księżycu ubywającym można przesadzać żywopłoty i karczować zarośla. Można nawozić kwiaty, szczególnie te, których system korzeniowy słabo się rozwija. Dobry okres na przechowywanie i magazynowanie warzyw, szczególnie korzeniowych. Przy Księżycu ubywającym dobry okres na kiszenie kapusty, a w przypadku Księżyca przybywającego proces fermentacji przebiega bardzo szybko, można ten okres wykorzystać na kiszenie ogórków małosolnych.

wodnikWODNIK - znak suchy, chłodny i bezpłodny. Księżyc w Wodniku - dni te nie nadają się do wykonywania prawie żadnych prac w ogrodzie, z tego powodu należy ograniczyć się tylko do tego, co konieczne. Jest to znak nieproduktywny. Można znak ten wykorzystać do prac porządkowych, przekopywania, pielenia ogrodów. Księżyc w wodniku jest dobrym czasem dla hodowli nowych odmian roślin, można się spodziewać plonów z krzyżówek, a z normalnie rozwiniętych można otrzymywać nowe odmiany roślin.

rybyRYBY - znak umiarkowanie ciepły i wilgotny. Księżyc w Rybach - wszystko, co zostało w tych dniach zebrane, powinno być natychmiast spożyte. Korzystny znak do sadzenia i siania warzyw liściastych, koszenia trawy, nawożenia kwiatów. Nie zaleca się jednak sadzenia i siania roślin na przyprawy, stosowania preparatów chemicznych, nawozów sztucznych oraz kiszenia kapusty i ogórków.


DNI LIŚCIA - kapusta, kalarepa, jarmuż, pietruszka naciowa, seler naciowy, buraki liściowe, szczypiorek, sałata, endywia, szpinak, wszystkie zioła. W tych dniach zajmujemy się też roślinami, u których również jesteśmy zainteresowani uzyskaniem masy zielonej – trawniki, żywopłoty liściaste oraz iglaste.

DNI OWOCU - bób, cukinia, dynia, fasola, groch, ogórek, pomidor, papryka, kukurydza, soja, miechunka pomidorowa, truskawka, poziomka oraz wszystkie rośliny sadownicze.

DNI KWIATU - wszystkie rośliny ozdobne z kwiatów, rośliny domowe oraz słonecznik, traktowany jako roślina użytkowa.

DNI KORZENIA - burak, chrzan, cykoria, marchew, pietruszka korzeniowa, rzepa, rzodkiew, rzodkiewka, seler korzeniowy, skorzonera, pasternak, ziemniaki, cebula, czosnek, por, szparagi, itp. W dniach korzenia zajmujemy się także sadzeniem oraz przesadzaniem drzew i krzewów.

 

19 lipca 2017

Śr

faza 7

00:23 15:24

bliznieta


niepodlewanie
 

kwiat

Przycinamy przekwitnięte byliny: ostróżki, dzwonki i goździki – poprawi to wygląd naszej rabaty. Możemy również przyciąć surfinie, petunie, żeniszki, lobelie, werbeny i heliotropy na balkonie – będą wtedy obficie kwitły do późnej jesieni.

18 lipca 2017

Wt

faza 7

- 14:08

byk 

korzen

Przerywamy zbyt gęsto wysiane buraki i inne warzywa korzeniowe. Zbieramy ponownie czosnek z jesiennego sadzenia. Oznaką gotowości do zbioru są zaschnięte dolne liście.

17 lipca 2017

Pn

faza 7

23:49 12:53

byk 

korzen

Jeżeli mamy jeszcze w ogrodzie wolne miejsce to uzupełniamy je nowo zakupionymi roślinami pojemnikowymi, które możemy sadzić w czasie całego sezonu wegetacyjnego. Teraz można kupić w centrum ogrodniczym kwitnące róże, dziurawce, krzewuszki i byliny kwitnące latem.

16 lipca 2017

Nd

faza 6

23:20 11:40

baran 

owoc

Zbieramy pomidory oraz ogórki przeznaczone do kiszenia i konserwowania. Sprawdzamy, czy rośliny dyniowate (kabaczki, patisony, cukinie i dynie) są już gotowe do zbioru. Zebrane i zakiszone dziś warzywa będą trwałe i utrzymają się przez całą zimę.

15 lipca 2017

So

faza 5

22:53 10:28

baran 

owoc

Zbieramy maliny, agrest, wiśnie, borówkę amerykańską i inne owoce z ogrodu. W sadach zakładamy na drzewach jabłoni opaski z papieru falistego w celu wyłapania schodzących na zimowanie gąsienic owocówki jabłkóweczki.
Możemy przystąpić do letniego cięcia drzew owocowych.

14 lipca 2017

Pt

faza 5

22:27 09:18

ryby


podlewanie 

lisc

Jeżeli dysponujemy wolnym miejscem w ogrodzie możemy wysiać sałatę i koperek. Nastawiamy ogórki na małosolne, gdyż proces fermentacji w dniu dzisiejszym przebiega intensywnie. Nie kisimy ogórków na zimowe przechowywanie – dziś zakiszone będą się szybko psuły.

13 lipca 2017

Cz

faza 5

22:01 08:10

ryby


podlewanie 

lisc

Nawozimy trawnik nawozami azotowymi, dzięki czemu trawa szybciej rośnie i mocniej się rozkrzewia. W tym okresie unikamy nawozów z dużą zawartością potasu i fosforu, ponieważ wpłyną one na zmianę struktury wzrostu trawy i niepożądane kwitnienie trawnika.

12 lipca 2017

Śr

faza 5

21:34 07:04

wodnik


niepodlewanie
 

kwiat

Dzień pielęgnacji różanki. Usuwamy przekwitnięte kwiaty z dwoma liśćmi pod nimi. Przycięcie wielu odmian zapewni ponowne kwitnienie późnym latem. Spulchniamy glebę wokół krzewów. Nawozimy nawozami potasowo-
-fosforowymi, które zapewnią ich długie kwitnienie, aż do jesieni.

Facebook News

Powered by CoalaWeb