Menu główne

Ogrody Tematyczne czynne są od poniedziałku do soboty w godz. 9:30-16:00. W przypadku korzystnych warunków atmosferycznych istnieje możliwość zwiedzania Ogrodów Hortulus Spectabilis. Uwaga! Bilety należy kupić w kasach Ogrodów Tematycznych. Więcej informacji tel.: 602 610 041.

21 czerwca Noc Kupały w Ogrodach Hortulus Spectabilis

W klimat Nocy Kupały gości wprowadzi maskarada tematyczna: Elfy, wróżki, gnomy i inne stwory i potwory. Każdy kto tego dnia do Ogrodów Hortulus Spectabilis przyjdzie w przebraniu zgodnym z tą tematyką za darmo zwiedzi ogrody i weźmie udział w wydarzeniu.  W klimat Nocy Kupały gości wprowadzi maskarada tematyczna: Elfy, wróżki, gnomy i inne stwory i potwory. Każdy kto tego dnia do Ogrodów Hortulus Spectabilis przyjdzie w przebraniu zgodnym z tą tematyką za darmo zwiedzi ogrody i weźmie udział w wydarzeniu.  

Na gości ogrodów czekać będzie kuchnia księżycowa, na czele której stanie sam Wójt Gminy Będzino – Mariusz Jaroniewski, w asyście swojego zastępcy Dariusza Markowskiego. W menu pojawi się zupa z pokrzywy, magiczne lemoniady czy księżycowa grochówka.

Dawni Słowianie wierzyli w mityczny kwiat paproci. Podczas Nocy Kupały my również wybierzemy się na jego poszukiwanie. Goście wydarzenia będą mogli również wziąć udział zabawach ruchowych przygotowanych w słowiańskim stylu przez Gminny Ośrodek Kultury Będzino. Podczas imprezy nie zabraknie ogniska – symbolizującego wieczny ogień.

Goście wydarzenia będą mogli również dowiedzieć się ciekawostek o dawnych Słowianach ich życiu i wierzeniach. Krajeńska Sekcja Średniowieczna pokażę nam również, jak zrobić krajki oraz wciągną nas w wir średniowiecznego Słowiańskiego tańca! 

Tradycyjna Noc Kupały wiąże się z pleceniem wianku, tego niezabranie również w Ogrodach Hortulus Spectabiis. Podczas warsztaty będziemy pletli wianki z ziół, gałązek drzew oraz kwiatów. O godzinie 18:00 kolorowy korowód przebierańców przemaszeruje przez ogrody by puścić wianki na jeziorze. Wydarzenie zakończy joga na powitanie lata!

Program Noc Kupały:

10:30 – 19:30 Maskarada tematyczna: elfy, wróżki, gnomy i inne stwory i potwory – w tych przebraniach zwiedzasz gratis

10:30 – 20:30 Wystawa bestii słowiańskich

10:30 – 20:30 Indywidualne poszukiwanie kwiatu paproci w ogrodach – zabawa z użyciem QR kodów

10:30 – 20:30 Palenie wiecznego ognia i tańce przy ognisku

14:00 – 18:30 Kuchnia księżycowa – gotują Wójtowie gminy Będzino!

14:00 – 17:00 Warsztaty plecenia wianków

17:30 -  Konkurs dla dzieci i młodzieży na najpiękniejszy wianek 

14:00 – 18:30 Zabawy ruchowe w słowiańskim stylu

14:00 – 18:30 Wyobraź sobie kwiat paproci – rysowanie kwiatu paproci

14:00 - 15:00 Jak zrobić krajki? - pokaz

14:00 – Wykład o słowiańskich zwyczajach na Nocy Kupały

18:30 Kolorowy przemarsz przebierańców, zakończony puszczeniem wianków na wodę

19:00 Joga na powitanie lata (21 czerwca Międzynarodowy Dzień Jogi z Anetą Mikulską, Joga Park i Jogo Sfera)