Menu główne

Ogrody Tematyczne czynne są od poniedziałku do soboty w godz. 9:30-16:00. W przypadku korzystnych warunków atmosferycznych istnieje możliwość zwiedzania Ogrodów Hortulus Spectabilis. Uwaga! Bilety należy kupić w kasach Ogrodów Tematycznych. Więcej informacji tel.: 602 610 041.

Plenerowa zabawa Labirynt Mocy najlepszą polską ofertą turystyki aktywnej 2019!

21-23 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie obyły się  27 Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw. Targi to doskonała okazja do poznania Polskich oraz zagranicznych ofert turystycznych oraz źródło inspiracji dla każdego, kto jest zainteresowany podróżami oraz wypoczynkiem i rekreacją. Bogatą ofertę turystyczną na targach prezentowało 500 wystawców. W programie znalazł się szereg wykładów, szkoleń oraz konkursów.

W ramach wydarzenia odbył się konkurs AcTTive, którego celem było wyłonienie najlepszej oferty turystyki aktywnej w kategorii kraj i zagranica. Zgłoszenia do konkursu oceniło jury składające się z ekspertów branży turystycznej i sportowej oraz przedstawicieli mediów.

W kategorii kraj zwyciężyły Ogrody Hortulus Spectabilis z plenerową zabawą Labirynt Mocy!

Zabawa porusza wyobraźnie dużych i małych poszukiwaczy przygód. Jej scenariusz przenosi graczy w dawny świat Słowian, Germanów oraz ich bogów. Do zabawy potrzebne są:

  • 10 kasowników ukrytych w labiryncie,
  • komplet 10 kart z wizerunkami bogów (5 z bogami germańskimi, 5 z bogami słowiańskimi),
  • mapa labiryntu,
  • pomocnicza ściągawka z rozrysowanymi drogami wyjścia i punktami kasowymi.

Posiadając niezbędne elementy do gry gracze wyruszają na wędrówkę po największym na świecie labiryncie grabowym. Ich zadaniem jest odnalezienie punków kasowych ukrytych we wnętrzu labiryntu. W tych poszukiwaniach pomocna staje się mapa labiryntu oraz ściągawka z zaznaczonymi punktami kasowymi. Do każdego z tych punktów przyporządkowana jest jedna z 10 kart. Po odnalezieniu każdego kasownika należy skasować odpowiednią kartę. Kiedy cały komplet krat jest już prawidłowo skasowany, gracze muszą jak najszybciej wydostać się z labiryntu.

W sercu labiryntu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa. Na szczycie wieży swoją siedzibę ma jej strażnik. Pilnuje on „porządku” w labiryncie oraz pomaga zbłąkanym odnaleźć drogę do wyjścia. Wieża stanowi również doskonały punkt do nawigowania uczestników gry oraz punkt widokowy na ogrody oraz całą okolicę. Przy dobrej widoczności zaobserwować można nawet linie brzegową Morza Bałtyckiego.

Zabawa przygotowana została tak, aby można było bawić się w pojedynkę, w parach oraz grupowo. Gra nie tylko zachęca do zabawy na świeżym powietrzu, ale również:

  • przybliża jej uczestnikom mitologię słowiańską i germańską (na każdej z 10 kart umieszczony jest opis i wizerunek jednego z bogów słowiańskich lub germańskich),
  • uczy orientacji w terenie i pracy z mapą,
  • jest doskonałym sposobem na integrację dla grupy.

Zabawy dostępna jest w niemieckiej wersji językowej. Dodatkowo każdy z uczestników gry  może wykupić dyplom – Wielki Akt zdobycia Labiryntu lub Dekret Haniebny. Ten kto wejdzie na szczyt 20 metrowej wieży widokowej, może poprosić jej strażnika o odbicie pieczęci na mapie labiryntu, a jeżeli wejście na wieże było nie lada wyzwaniem, może pokusić się o zakup pamiątkowego dyplomy – Listu Chwalebnego.

Po rozegraniu zabawy jej uczestnicy mogą udać się na zwiedzanie Ogrodów Hortulus Spectabilis. Kompleks liczy ponad 9 ha terenu w tym.: założenia klasyczne (np. rosaria, partery bukszpanowe, rabaty bylinowe), ogrody nowoczesne (np. Modernistyczny Ogród Traw, Minimalistyczna Galeria Ogrodowa), założenia inspirowane historią (np. Kamienny Krąg) i naturą (np. Ogród 4 Pory Roku), grupę ogrodów warzywnych, ziołowych, czy z kwiatami jadalnymi (np. Warzywnik Kwiatowy i  Lawendowy Ogród).