Menu główne
Slider

Za nami Noc Kupały!

Za nami Noc Kupały! To wyjątkowe święto przesilenia letniego świętowaliśmy 21 czerwca. Z powodu pandemii program wydarzenia musiał zostać ograniczony. Jednak dobre humory dopisywały, a uczestnicy chętnie korzystali z bezpiecznie przygotowanych atrakcji.

 

Tradycyjnie już podczas Nocy Kupały odbyła się maskarada tematyczna. W Ogrodach pojawiły się elfy, wróżki, gnomy i inne słowiańskie stwory. Każdy kto tego dnia przyszedł w przebraniu zgodnym z powyższą tematyką, Ogrody Spectabilis zwiedził za darmo.

Podczas Nocy Kupały odbyła się premiera II część wystawy bestii słowiańskich. Różne demony towarzyszyły dawnym Słowianom praktycznie na każdym kroku ich życia. Czasami szkodziły, czasami psociły, a czasami pomagały. Wystawa bestii słowiańskich nadal znajduje się w Ogrodach Spectabilis. Jeżeli nie mogliście zobaczyć jej podczas Nocy Kupały to jeszcze macie na to szansę.  

Nowością tegorocznej edycji był horoskop słowiański. Każdy z uczestników wydarzenia mógł sprawdzić, kto ze słowiańskiego panteonu jest jego patronem i co się z tym wiąże. Podobnie jak wystawa bestii, horoskop jest nadal dostępny dla zwiedzających. W okolicach Kamiennego Kręgu możesz przekonać się czy urodziłeś się pod znakiem Pieruna, Łady czy też innego ze słowiańskich bóstw.

Każdy z uczestników wydarzenia miał również szansę na odnalezienie mitycznego kwiatu paproci. Podczas tegorocznej Nocy Kupały można było również sprawdzić swoją wiedzę o słowiańskim święcie przesilenia letniego. Wszystko za sprawą kart zadań, rozdawanych przy wejściu do Ogrodów. Pytania nie były łatwe, na szczęście podpowiedzi szukać można było na tablicach rozmieszczonych w ogrodach.

Tradycją Nocy Kupały jest plecenie wianków. W tym roku do Ogrodów można było przyjść z własnym wiankiem lub wykonać go na miejscu podczas warsztatów plecenia wianków. Wianki plecione były z kwiatów, gałązek oraz ziół zebranych w Ogrodach Hortulus. Kiedy już każdy miał swój wianek, kolorowy korowód z przebierańcami na czele pomaszerował nad jezioro by puścić wianki na wodę.

Zwieńczeniem wydarzenia była joga. Na powitanie lata do Ogrodów Hortulus Spectabilis przybyła Aneta Mikulska wraz ze szkołą jogi JogaPark. Trenerka poprowadziła zajęcia w Kamiennym Kręgu. Każdy z gości Ogrodów mógł bezpłatnie wziąć udział w zajęciach.