Menu główne

Ogrody Tematyczne czynne są od poniedziałku do soboty w godzinac

 9.30-19.00 a w niedziele i święta w godzinach 10.00-18.00

Ogrody Hortulus Spectabilis czynne sa od wtorku do niedzieli w godzinach 10.30-20.30.

Zapraszamy!

Noc Kupały tuż, tuż...

Już wkrótce w Ogrodach Hortulus Spectabilis ponownie zagoszczą słowiańskie tradycje oraz zwyczaje, a wszystko za sprawą święta przesilenia letniego. Najkrótsza noc w roku czyli Noc Kupały odbędzie się w poniedziałek 21 czerwca. Specjalnie na tą okazję wydłużamy godziny otwarcia naszych ogrodów. Od 21 czerwca Ogrody Hortulus Spectabilis odwiedzić będzie można w godz. 10:30 – 20:30. To nie wszystko! Specjalnie na ten dzień przygotowaliśmy wiele atrakcji.

Odwiedź wystawę bestii słowiańskich, sprawdź który ze słowiańskich bogów jest twoim patronem dzięki horoskopowi lub weź udział w niezwykłej przygodzie szukając kwiatu paproci! Dodatkowo każda osoba w przebraniu będzie mogła zwiedzać ogród za darmo. Uwaga! Przebrania muszą spełniać pewne warunki! Darmowe wejście do ogrodów jest nagrodą dla gości w pełnych kreacjach. Same gadżety (np. maski), makijaż czy fryzura nie będą brane pod uwagę. Maskarada odbywa się pod hasłem: Elfy, wróżki, gnomy i inne stwory i potwory. Wasze stroje muszą mieścić się właśnie w tej tematyce.

Uwaga! Noc Kupały odbywa się 21 czerwca (poniedziałek). Tego dnia Ogrody Hortulus Spectabilis będą wyjątkowo otwarte, po to by uczcić święto przesilenia letniego.

Maskarada tematyczna

Już tradycyjnie podczas Nocy Kupały odbędzie się maskarada tematyczna : Elfy, wróżki, gnomy i inne stwory i potwory. Osoby które 21 czerwca do ogrodów przyjdą w przebraniu zgodnym z tą tematyką będą zwolnione z zakupu biletu wstępu. Żeby skorzystać z darmowego wejścia do Ogrodów Hortulus Spectabilis trzeba się jednak trochę postarać. Przebranie musi być pełne, same gadżety typu maska, kapelusz czy makijaż to dla nas za mało!

W pogoni za Chochlikiem – gra terenowa

Chochlik ukradł ze spiżarni Bistrobaru Rumianek zapasy na wieczorną strawę. Gospodynie lamentują wniebogłosy, bo zamiast kolacji zaserwują co najwyżej figę z makiem. Na szczęście niezdarny Chochlik pogubił co niektóre rzeczy i pozostawiał ślady swojej zuchwałej kradzież….

Tak zaczyna się gra terenowa W pogoni za Chochlikiem, zadaniem uczestników zabawy będzie odlezienie miejsc, w których Chochlik pogubił różne rzeczy oraz rozpoznanie tego co tak naprawdę złodziejaszek ukradł z kuchni.

Warsztaty robienia lalek – motanek

Motanki to słowiańskie lalki życzeń i miłości. Powstają ze skrawków materiału, tasiemek, sznurków i włóczek. Dawniej wierzono, że pomagają one w spełnianiu marzeń. Podczas tegorocznej Nocy Kupały będzie można wykonać własną motankę i przekonać się czy faktycznie drzemie w niej taka moc. Podczas warsztatów można zapoznać się z historią motanek oraz techniką ich tworzenia.

Rytuały przy kamiennym kręgu

W tym dniu będzie można poznać historię gotów, gepidów oraz zaczerpnąć porad z zakresu radiestezji i bionergoterapii. Spotkanie w Kamiennym Kręgu przy paleniu agnihotry poprowadzi Marek Łach oraz Jan Zalewski. Podczas spotkania ze specjalistami będzie można wysłuchać wykładu o przesileniu letnim oraz oddać się medytacji.

Wystawa bestii słowiańskich

Bełt, Chochlik, Licho, Piwoszek, Mamuna, Bieda – czy te słowa wydają się Wam znajome? To tylko niektóre z demonów w jakie wierzyli Słowianie. W mitologii słowiańskiej znaleźć można ponad 300 demonów! Opiekowały się domostwami, psociły, sprowadzały klęskę, szkodziły lub służyły ludziom. Mieszkały w spiżarniach, domach, lasach, na polach lub w wodzie. Odpowiadały za prawie każdy aspekt życia dawnych Słowian. Niektóre do dziś zachowały się w przysłowiach i powiedzeniach. Te najciekawsze bestie słowiańskie będzie można zobaczyć podczas tegorocznej Nocy Kupały!

Horoskop słowiański

Jesteś ciekawy co przyniesie los? Pradawni Słowianie, którzy swoje życie wiązali ściśle z siłami przyrody, byli tego bardzo ciekawi. Znaków dotyczących przyszłości szukali w naturze, którą władali bogowie. Słowianie czcili więc swoje bóstwa i ich opiece powierzali swój byt. By wkupić się w łaski bogów organizowano święta i odprawiano rytuały. W rocznym cyklu każdy z bogów miał swój wyjątkowy czas. W Horoskopie Słowiańskim będziesz mógł sprawdzić kto jest twoim patronem.

Poszukiwanie kwiatu paproci

Każdy kto odwiedzi Ogrody Spectabili będzie również mógł wybrać się na poszukiwanie kwiatów paproci. Do zabawy niezbędny jest telefon komórkowy z aplikacją do odczytu QR-kodów. Pierwszy kod startowy odczytasz już przy bramce wejściowej. Dalej podążaj za wskazówkami, pojawiającymi się na wyświetlaczu twojego telefonu, a być może odnajdziesz mityczny kwiat paproci.

Warsztaty plecenia wianków i puszczanie ich na wodę

Ze świętem Nocy Kupały nieodzownie wiążą się wianki. Młode Panny plotły wianki i puszczały je na wodę, te zaś mieli wyłowić młodzieńcy. Po wyłowieniu kawalerowie szukali właścicielek wianków. W ten sposób młodzi dobierali się w pary. Niestety zdążały się wianki, które tonęły - był to zwiastun nieszczęścia i staropanieństwa. W tym roku do ogrodów można przyjść z własnym wiankiem lub wykonać go na miejscu z kwiatów, ziół i gałązek przygotowanych przez Ogrody Hortulus. Puszczanie wianków na wodę odbędzie się o godz. 16:30. Kolorowy korowód w akompaniamencie muzyki wyruszy spod Kamiennego Kręgu.

Joga na powitanie lata

Lato powitamy również zajęciami jogi. Tradycyjnie już praktykę w Kamiennym Kręgu poprowadzi trenerka Aneta Mikulska. Jeżeli chcecie wziąć udział w zajęciach koniecznie zabierzcie własne maty. Trening dla ciała i ducha rozpoczynamy o godzinie 18:00.

Poniżej przedstawiamy pełny program Nocy Kupały w Ogrodach Hortulus Spectabilis.

Program Noc Kupały 2021

  1. 1.Maskarada tematyczna: elfy, wróżki, gnomy i inne stwory i potwory – w tych przebraniach zwiedzasz gratis (cały dzień)
  2. W pogoni za Chochlikiem – gra terenowa
  3. Warsztaty lalek motanek (godz. 12:00, 13:00, 14:00, 15:00)
  4. Rytuały przy kamiennym kręgu (godz. 11:00-13:00)
  5. Wystawa bestii słowiańskich (cały dzień)
  6. Horoskop słowiański – kto jest twoim patronem (cały dzień)
  7. Poszukiwanie kwiatu paproci w ogrodach – zabawa z użyciem QR kodów (cały dzień)
  8. Warsztaty plecenia wianków (godz. 12:00 – 16:00)
  9. Puszczenie wianków na wodę - przynieś swój własny wianek lub wykonaj go na miejscu z naszych kwiatów (godz. 16:30-17:00)
  10. Joga na powitanie lata (godz. 18:00-19:00)