Menu główne

Funkcje Labiryntów

1. Ochrona przed złymi duchami. W starożytnej Grecji wizerunek labiryntu umieszczony przy wejściu do domu miał zmylić złe duchy, a Rzymianie wierzyli, że labirynt nawet posadzkowy, umieszczony w wejściu do domu będzie chronił przed złymi duchami, które zgubią się w jego zawiłych korytarzach.

2. Granica dla duchów zmarłych. W Skandynawii wierzono, że w labiryntach zbudowanych z kamieni żyją duchy przodków - labirynt nie pozwalał im uciec i mieszać się w sprawy żyjących. Z kolei labirynt w pobliżu starego cmentarzyska symbolizował drogę, jaką dusza pokonuje po śmierci.

3. Przejście przez labirynt miało zapewnić płodność i szczęście. Rytualne przejście przez ziemne labirynty budowane na wybrzeżu Bałtyku przez rybaków, miało zapewnić pomyślne wiatry i obfite połowy.

4. Labirynty posadzkowe w kościołach miały symbolizować drogę do Jerozolimy. Pokonanie takiego labiryntu odbywało się zawsze w pewnej intencji, przejście labiryntu na kolanach miało zastąpić odbycie pielgrzymki do Ziemi Świętej.

5. Spacer po labiryncie pomaga w wyciszeniu, oderwaniu się od kłopotów dnia codziennego i przywraca równowagę wewnętrzną, a także sprzyja medytacji.

6. Labirynt jest dobrym pomysłem na zorganizowanie ograniczonej przestrzeni  w sposób umożliwiający jak najdłuższy spacer.

7. Olbrzymie labirynty, których schemat jest widoczny dopiero z dużej wysokości, to ciekawe atrakcje turystyczne. W labirynt taki może być wkomponowany oryginalny wizerunek. Labirynt w York, w Anglii, poświęcony jest serialowi Star Trek. W Kurozwękach, niedaleko Pacanowa - Koziołkowi Matołkowi, a kopia labiryntu z katedry Chartres zbudowana w Boston College w USA, miała upamiętnić ofiary zamachów terrorystycznych z 11 września.

W nasz  labirynt wpisane jest, pochodzące z języka łacińskiego, słowo hortulus - znaczące tyle co ogródek, będące jednocześnie nazwą naszych ogrodów.