Menu główne

Typy Labiryntów

Malowane - w sztuce greckiej i rzymskiej symbol labiryntu znajdujemy na naczyniach, mozaikach, pierścieniach, monetach. Dziś schematy labiryntów wydrukowane na kartkach papieru służą do rozwiązywania zagadek.

Rzeźbione - na skałach lub w drewnie (można było wodzić po nich palcem). Dziś spotykamy plastikowe labirynty dla dzieci, po których prowadzi się kulkę od wejścia do środka. Tego typu labirynty spotykamy na ścianach dworców bądź stacji metra, a próba ich rozwiązania może skutecznie odciągnąć uwagę podróżnych od upływającego czasu.

Trawnikowe - najczęściej ściany takich labiryntów wyznaczano małymi kamieniami, jednak problemy z wydeptywaniem trawy i uciążliwą pielęgnacją sprawiły, że obecnie najczęściej ścianą jest trawnik, a ścieżki wykłada się rozmaitymi płytkami albo w miejsca zerwanej darni sypie się korę lub grys.

Z płytek ceramicznych (terakoty) - między innymi słynny labirynt na posadzce w Katedrze w Chartres. Obecnie dla uatrakcyjnienia można ułożyć labirynt z różnokolorowych kostek polbruku lub granitu.

Labirynt wodny - układ pomp i dysz pozwala stworzyć na płaskim placu wodne ściany,  których układ może zmieniać się w czasie.

Labirynt laserowy - puste pomieszczenie, często niewielkich rozmiarów, na ścianach którego umieszczono określoną liczbę laserów wraz z czujnikami. Liczba aktywnych laserów i układ wiązek światła może się zmieniać sprawiając, że stopień trudności rozwiązania labiryntu zmienia się. Uczestnik tej interaktywnej gry startuje i wraca w to samo miejsce tak, aby nie przerwać wiązki lasera. „Ściany” labiryntu, to wiązki światła.

W Japonii budowano labirynty z drewnianych paneli.

Ze szkła lub luster -  w takich labiryntach uzyskuje się dodatkowe efekty, w postaci wrażenia zwiększania się liczby i długości korytarzy labiryntu, a specjalnie ukształtowane lustra mogą same w sobie stanowić dodatkową atrakcję.

Labirynty z kukurydzy - zwykle duże powierzchniowo, co roku o innym wzorze, ale możliwe do zwiedzania tylko w okresie, w którym kukurydza ma określoną wysokość. Problemem bywają również ich ścieżki, na których trudno nie zabrudzić, przemoczyć lub zniszczyć butów.

Labirynty ogrodowe - układ żywopłotów, obrośniętych podpór dla pnączy lub roślin o długich pędach. W zależności od gleby, a przede wszystkim strefy klimatycznej, stosuje się różne rośliny:

  • Polska - cis, grab, bukszpan
  • Anglia - cis, laurowiśnia
  • USA - kukurydza
  • Francja - kukurydza, słonecznik
  • Australia - róża
  • Hawaje - helikonia, hibiscus, ananas
  • RPA - kaktus (Echinocactus grussonii)
  • Włochy - wawrzyn, ligustr zimozielony